AstroForum Ένα Βήμα για την Ερασιτεχνική Αστρονομία
Συχνές Ερωτήσεις
Συχνές Ερωτήσεις
Αναζήτηση
Αναζήτηση
Σύνδεση
Σύνδεση
Αστροφωτογραφίες
Εξάσκηση στην επεξεργασία L-RGB στον Δία - Νο1

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Τεχνικές λήψης και επεξεργασίας για αστροφωτογραφίες
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Ιούλ 2009 21:39    Θέμα δημοσίευσης: Εξάσκηση στην επεξεργασία L-RGB στον Δία - Νο1 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από την τελευταία αλλά και πρώτη φωτογράφιση του πλανήτη Δία την ανεβάζω στα 16 bit αρχεία L-RGB που προέκυψαν από την επεξεργασία των βίντεο από το Registax V.5.

Αν κάποιος φίλος θέλει να παίξει και να μας ανεβάσει εδώ την δική του σύνθεση L-RGB.

http://astroforum.gr/var/jupiter_exercise.1_tar.zip

Θα χαρώ πολύ να δω καλύτερα αποτελέσματα γιατί πιστεύω έχει ακόμη ψωμί να μας δώσει.

Είναι τα αρχεία που μου έδωσαν την παρακάτω εικόνα
http://www.astroforum.gr/forum/album_pic.php?pic_id=3125

Προσωπικά έκανα χρήση μόνο Photoshop για την σύνθεση L-RGB και τελική επεξεργασία.

Μέλος Ομάδας Αστροπαρατήρησης Θράκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dimitris Koutoulas Απών
*

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Ιούλ 2009 08:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιώργο αυτή η πράξη σου που την έχεις ξανακάνει και στο παρελθόν,
να "ανοίγεις" τα δεδομένα σου σε όλους για να μπορέσει όποιος θέλει
να εξασκηθεί και να δει αν του ταιριάζει ή αν του αρέσει να επεξεργάζεται
( εν προκειμένω ) πλανητικές λήψεις, από μέρους μου είναι παράδειγμα προς μίμηση.

Κάποιοι που βρίσκονται ακόμα στις αρχές της ενασχόλησης
με την αστρονομία, θα μπορούσαν με τον καιρό, να αποκτήσουν
δεξιότητες επεξεργασίας που θα χρησιμοποιήσουν στις δικές τους λήψεις,
όταν θα μπορέσουν να αποκτήσουν τον εξοπλισμό τους. Αρκεί να
μη μείνουν με την εντύπωση, ότι η αστροφωτογραφία είναι μόνο
η επεξεργασία δεδομένων. Η γνώσεις και οι εμπειρία που απαιτούνται
για να "μαζέψει" κάποιος καλό "σήμα" από το αντικείμενο που φωτογραφίζει,
είναι το έτερο σημαντικό και πολύ ενδιαφέρον τμήμα της παρατηρησιακής αστρονομίας.

Εμπρός λοιπόν για ... Open Astrophotography !! ( κατά το open source ... Χε, χε,  χε ... )

Εγώ πάντως την έκανα την ασκησούλα μου ... Περνάω;

RGB-Layer.jpg
 Περιγραφή:
Click για να τη δείτε μεγαλύτερη
 Μέγεθος Αρχείου:  72.02 KB
 Ειδώθηκε:  600 φορά(ές)

RGB-Layer.jpg

Alone it fails, together they fly! | Max Kriegleder | TEDxAthens Jan 2015
http://youtu.be/OmTTNCaAUmU
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Ιούλ 2009 21:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρη πολύ όμορφη χρωματική προσέγγιση Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος ! Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος ! Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος !

για τα open source έχεις δίκιο και πρέπει αυτή την νοοτροπία να περάσουμε στα νέα παιδιά, έχουμε να δώσουμε και να πάρουμε πολλά ο ένας με τον άλλο.
Είναι κάτι που διδακτικά από τον φίλο και δάσκαλο κ. Αντώνη, θυμάμαι αλλά και βλέπουμε ακόμη και σήμερα συνεχίζει να δίνει όλα τα δεδομένα.
Πρέπει να ασκηθούμε για το 2012 που θα τον έχουμε πολύ ποιο ψηλά, για να πετάμε τα μάτια των ξένων με όλο και περισσότερους Έλληνες.

Περιμένω και άλλους φίλους να δω τις δικές τους συνθέσεις.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
arasteo Απών

Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Ιούλ 2009 16:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με βάλατε σε πειρασμούς Αμήν... και είπα να δοκιμάσω και εγώ λιγάκι....

Η καλύτερη φωτογραφία του Δία που έχω τραβήξει.... Διαβολόφατσα

Thanks George!!!!!!

Jupiter005X-09-07-05_LRGBMA.jpg
 Περιγραφή:
click on Jupiter for high resolution...
 Μέγεθος Αρχείου:  114.82 KB
 Ειδώθηκε:  606 φορά(ές)

Jupiter005X-09-07-05_LRGBMA.jpg

www.arasteo.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Ιούλ 2009 23:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο Θεόδωρε είσαι ωραίος, και από την στιγμή που έκανες την σύνθεση είναι δικός σου. σου κλείνω το ματάκι...

Επιστροφή στην κορυφή
astrozakis Απών

ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Ιαν 2010 20:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γειά σου Γιώργο, αυτή είναι η δικιά μου επεξεργασία των εικόνων σου χρησιμοποιώντας το Maxim για τη σύνθεση, Unsharp Mask στο mild και το Registax για διόρθωση του Gamma, Contrast, Brightness.

tarsudis lrgb test.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  82.63 KB
 Ειδώθηκε:  534 φορά(ές)

tarsudis lrgb test.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Ιαν 2010 22:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο Ιωάννη !!! πολύ καλήτερη από την δική μου αρχική.
Βέβαια την όξυνες παραπάνω, για δες λιγάκι μια νέα επεξεργασία που τις έκανα της δικής μου με χρήση PS και ImagesPlus

όσο ζούμε μαθαίνουμε σου κλείνω το ματάκι...

090705_jupiter_tar.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  155.05 KB
 Ειδώθηκε:  553 φορά(ές)

090705_jupiter_tar.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 28 Ιαν 2010 22:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και επειδή και πάλι δεν μου άρεσε η δική μου, και όσο ζω θα ψάχνομαι σας ανεβάζω μια άλλη version ποιο γλυκιά και καλύτερα χρωματικά ισορροπημένη τουλάχιστον στο δικό μου monitor. Η δουλειά αυτή την φορά έγινε φυσικά μόνο με PS11.

090705_jupiter2_tar.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  117.99 KB
 Ειδώθηκε:  536 φορά(ές)

090705_jupiter2_tar.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Τεχνικές λήψης και επεξεργασίας για αστροφωτογραφίες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία από αυτό το forum