AstroForum Ένα Βήμα για την Ερασιτεχνική Αστρονομία
Συχνές Ερωτήσεις
Συχνές Ερωτήσεις
Αναζήτηση
Αναζήτηση
Σύνδεση
Σύνδεση
Αστροφωτογραφίες
Κατασκευή Ατέρμονα - Βοήθεια απο μηχανικό

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Κατασκευές & Μαστορέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δημήτρης Σ. Απών

Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2009 11:24    Θέμα δημοσίευσης: Κατασκευή Ατέρμονα - Βοήθεια απο μηχανικό Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παλικάρια,

Θέλω να κάνω την κατασκευή που απεικονίζεται στο πιό κάτω σχέδιο. Σκοπός είναι να όχι μόνο να μετατρέπω την περιστροφική κίνηση του γραναζιού σε κάθετη περιστροφική, αλλα ταυτόχρονα ο περιστρεφόμενος Ατέρμων κοχλιας να κινείται και Επάνω - Κάτω καθώς θα "βιδώνει"!

Η ερώτηση είναι: "Γίνεται κάτι τέτοιο" ή τζάμπα σπάω το κεφάλι μου.

ΥΓ Για να μην κατηγορηθώ για off-topic, να ξεκαθαρίσω ότι η κατασκευή είναι σε άμεση συνάρτηση με την αστρο-ενασχόληση

Φιλικά
Δημήτρης

.JPG
 Περιγραφή:
Σχέδιο Ατέρμονα
 Μέγεθος Αρχείου:  21.58 KB
 Ειδώθηκε:  1479 φορά(ές)

.JPG

George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2009 19:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρη πιστεύω ότι γίνεται !!! αλλά επειδή κατάλαβα μάλλον τι θέλεις να κάνεις πάρε και μια ιδέα για το εσωτερικό της EQ-6 στο post μου

http://www.astroforum.gr/forum/viewtopic.php?t=3492

δες το βίντεο και τις φώτο αλλά και το site στο

http://www.beevo.com/dec_disassembly.htm

και δείξε τες σε έναν μηχανουργό!!! μια εικόνα χίλιες λέξεις λέγανε και οι αρχαίοι.

Απλά δες και το γρανάζι μας και πόσα δόντια έχει γιατί όλα αυτά παίζουν ρόλο!!!

Μετά όμως τους βηματικούς που θα βάλεις πως θα τους ελέγξεις ? ξέρεις να προγραματίζεις ?

Μπορείς να μας πεις τι ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις ? σου κλείνω το ματάκι...

Μέλος Ομάδας Αστροπαρατήρησης Θράκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Δημήτρης Σ. Απών

Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2009 09:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιώργο καλημέρα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβες (που να καταλάβεις φυσικά απο ένα απλό σχέδιο) τι θέλω να κάνω.Ήθελα να σας το κρατήσω για έκπληξη καθώς το εγχείρημα είναι ένα νέο προιόν της SOFOULIS INSTRUMENTS και η βιομηχανική κατασκοπεία δίνει και παίρνει!!!!!!!!!!!!!!!!! Χε, χε,  χε ... Χε, χε,  χε ... Χε, χε,  χε ... Χε, χε,  χε ...

Η λογική της κατασκευής είναι η εξής:

Φτιάχνω έναν πυλώνα για την EQ6. Τώρα, θα μου πείς σιγά τα αυγά, πάρε δυο φλάντζες, πάρε 4 ντίζες και voila, ορίστε ο πυλώνας. Δεν τον ήθελα έτσι όμως. Κάτσαμε κάτω με τον (φίλο και μπατζανάκη μου) πολύ καλό μηχανουργό μου και σκεφτήκαμε μία λύση απόλυτα συμπαγή που θυμίζει αρκετά την γκουμούτσα της VIXEN. Το πρόβλημα που μας ψιλοκόλλωσε όμως (και παρότι το προσεγγίσαμε με άλλον τρόπο) είναι: Πώς θα βιδώνουμε την στήριξη στον πυλώνα σε ένα τέτοιο συμπαγές σχήμα. Εξ ού και η ερώτηση.
Πολύ απλά, ψάχνω έναν τρόπο, να βιδώνω τη στήριξη επάνω στον πυλώνα χωρίς να είμαι αναγκασμένος να βγάζω οτιδήποτε άλλο εκτός απο την στήριξη αυτή καθ' εαυτή (δες σχήμα παρακάτω).
Ο φίλος και μπατζανάκης (τα είπαμε αυτά) μηχανουργός, παρ ότι είναι εκπληκτικός τεχνίτης ώρες-ώρες είναι τόσο ανελαστικός όσο ο βράχος του Γιβλαρτάρ.
Γι αυτο και στράφηκα στους συντρόφους κατασκευαστές για ιδέες. Αν σου κάτσει καμμία ιδέα.........

.JPG
 Περιγραφή:
Πυλώνας
 Μέγεθος Αρχείου:  22.42 KB
 Ειδώθηκε:  1355 φορά(ές)

.JPG

George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2009 20:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρη και πάλι δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις Ερώτηση

Εγώ απλά έκανα αυτό
http://www.astroforum.gr/forum/viewtopic.php?t=3680

για να βάζω την κεφαλή της EQ-6, μια βίδα ξεβιδώνουμε και μάλιστα μπορούμε να περιστρέψουμε το όλο σύστημα δεξιά αριστερά για χονδρική εύρεση πολικού και μετά απλά να κάνουμε την μικρο μετρική με τις βίδες στην στήριξη κατά RA.

Να ξέρεις κάτι όπου και να εφαρμόσεις συναρμογή με ατέρμονα πάντα θα έχεις ένα τζόγο ίσως για αυτό ο μπατζανάκης είναι βράχος.

Δώσε μας σε παρακαλώ περισσότερες λεπτομέρειες για το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις!

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Ιαν 2009 19:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατάλαβα τελικά τι θέλεις να κάνεις αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι ο πυλώνας σου αν δεν χρησιμοποιηθούν ντίζες πως θα αλφαδιάζεις την κεφαλή της στήριξης σου?

Έχεις σκοπό να είναι μεταφερόμενη η όλη κατασκευή σου?
Αν είναι μεταφερόμενη τότε θα έχεις το αλφάδιασμα στα πόδια της?

Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Σ. Απών

Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Ιαν 2009 17:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιώργη,

Συγγνώμη ρε φιλαράκι που άργησα να απαντήσω, αλλα με πήρε απο κάτω η δουλειά και βράστα.
Ο πυλώνας θα κολληθεί επάνω σε μία κυκλική βάση με 4 τρύπες και όλο μαζί θα τοποθετηθεί επάνω σε τέσσερις πατωμένες ντίζες. Οι ντίζες αυτές θα έχουν απο δύο παξιμάδια η κάθε μία, όπου, τα κάτω απο τη βάση θα αλφαδιάσουν την όλη κατασκευή, και τα επάνω θα σφίξουν για να την κρατήσουν σταθερά και μόνιμα σε αυτή τη θέση.
Στο τέλος, στο διάκενο να χυθεί τσιμέντο (αραιή τσιμεντοκονία) για να το σταθεροποιήσει εντελώς.
Δες το πιό κάτω σχήμα και θα καταλάβεις!

Οσο για το αρχικό ερώτημα, το κλείνω εδώ, καθώς αρκετοί φίλοι απο το Vox με αποτρέπουν απο τέτοια κατασκευή.

Σε ευχαριστώ για την ώρα και τον πονοκέφαλο που τράβηξες

Φιλικά
Δημήτρης

- 1.JPG
 Περιγραφή:
Πυλώνας
 Μέγεθος Αρχείου:  21.68 KB
 Ειδώθηκε:  1411 φορά(ές)

- 1.JPG

George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιαν 2009 20:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρης Σ. έγραψε:

Συγγνώμη ρε φιλαράκι που άργησα να απαντήσω, αλλα με πήρε απο κάτω η δουλειά και βράστα.

Δεν υπάρχει πρόβλημα άλλωστε και εγώ μια από τα ίδια είμαι

Δημήτρης Σ. έγραψε:

Ο πυλώνας θα κολληθεί επάνω σε μία κυκλική βάση με 4 τρύπες και όλο μαζί θα τοποθετηθεί επάνω σε τέσσερις πατωμένες ντίζες. Οι ντίζες αυτές θα έχουν απο δύο παξιμάδια η κάθε μία, όπου, τα κάτω απο τη βάση θα αλφαδιάσουν την όλη κατασκευή, και τα επάνω θα σφίξουν για να την κρατήσουν σταθερά και μόνιμα σε αυτή τη θέση.
Στο τέλος, στο διάκενο να χυθεί τσιμέντο (αραιή τσιμεντοκονία) για να το σταθεροποιήσει εντελώς.
Δες το πιό κάτω σχήμα και θα καταλάβεις!

Τώρα σε έπιασα! και γιατί δεν κάνεις αυτό που έκανα εγώ ?

Δημήτρης Σ. έγραψε:

Οσο για το αρχικό ερώτημα, το κλείνω εδώ, καθώς αρκετοί φίλοι απο το Vox με αποτρέπουν απο τέτοια κατασκευή.

Σε ευχαριστώ για την ώρα και τον πονοκέφαλο που τράβηξες

Δεν υπάρχει πρόβλημα, άλλωστε για αυτό είναι τα forum για να ανταλλάσσουμε ιδέες - απόψεις - γνώσεις, κάτι που μερικοί τελικά δεν λένε τόσα χρόνια να το καταλάβουν Χε, χε,  χε ...

Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Σ. Απών

Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 29 Ιαν 2009 08:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

George Tarsoudis έγραψε:

Τώρα σε έπιασα! και γιατί δεν κάνεις αυτό που έκανα εγώ ?

Το σκέφτηκα αρχικά έτσι, όμως ο πυλώνας θα τοποθετηθεί στην ταράτσα του εξοχικού. Με δεδομένο ότι αργότερα μπορεί και να χτιστεί ένας επιπλέον όροφος, προτίμησα τη λύση αυτή που στο τέλος τέλος είναι και μεταφερόμενη.

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Κατασκευές & Μαστορέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία από αυτό το forum