AstroForum Ένα Βήμα για την Ερασιτεχνική Αστρονομία
Συχνές Ερωτήσεις
Συχνές Ερωτήσεις
Αναζήτηση
Αναζήτηση
Σύνδεση
Σύνδεση
Αστροφωτογραφίες
Φτιάξε τον Θόλο σου - Sky Shied POD
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Κατασκευές & Μαστορέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Σεπ 2008 17:45    Θέμα δημοσίευσης: Φτιάξε τον Θόλο σου - Sky Shied POD Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια φανταστική λύση για κάποιον που θέλει να αποκτήσει ένα μόνιμο παρατηρητήριο είναι και το Sky Shied POD με διαστάσεις περί 2.5 μέτρα διάμετρο και 2.5 μέτρα ύψος. Είναι θα έλεγα μια καλή λύση για πολλούς χώρους όπως μπαλκόνια και ταράτσες.
http://www.skyshedpod.com/
στην Ελλάδα δεν έχω δει κανέναν αντιπρόσωπο να έχει πάρει την αντιπροσωπεία, νομίζω ότι είναι μια καλή λύση και ίσως θα έπρεπε να το δουν ποιο ζεστά το θέμα.
Στην Αμερική έχει γίνει χαμός και έχει φτάσει πλέον και σε Ευρώπη!!!

Παράδειγμα στην Γερμανία έχουν αρχίσει να πωλούνται
http://www.astro-messe.de/AME2008/rueckblickame2008.html
όπως και εδώ και καιρό στην Αγγλία από την Altair Astro
http://www.altairastro.com/

Οι λύσεις που μας παρέχει το POD είναι πολλές και μάλιστα αναβαθμίσιμες κάτι που το κάνει ακόμη ποιο ελκυστικό. Μπορούμε να αρχίσουμε με το βασικό τμήμα αν δεν έχουμε τα λεφτά και σιγά σιγά να το επεκτείνουμε.
Υπάρχει και σε ποικιλία χρωμάτων, δείτε στο τμήμα αριστερά που λέει Gallery
http://www.skyshedpod.com/

POD_1.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  40.5 KB
 Ειδώθηκε:  1894 φορά(ές)

POD_1.jpg

Μέλος Ομάδας Αστροπαρατήρησης Θράκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Σεπ 2008 17:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πως είναι και από έξω

POD_2.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  114.14 KB
 Ειδώθηκε:  1883 φορά(ές)

POD_2.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Σεπ 2008 17:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και ένα ακόμα

POD_3.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  43.29 KB
 Ειδώθηκε:  1872 φορά(ές)

POD_3.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Σεπ 2008 17:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάλιστα έχει αναπτυχθεί ένα πολύ ωραίο προγραμματάκι που μπορούμε να κάνουμε υπολογισμούς αν θα χωράει το σύστημα μας.

Δυστηχώς είναι μόνο σε ένα group που είμαι, αλλά μπορώ σε όποιον θέλει να του το στείλω με email μιας και σε μορφή zip είναι μόνο 238kb (θα μπορούσα να σας το ανεβάσω και εδώ αλλά μου λέει ότι υπάρχει όριο για 200kb)

Admin αν θές κάνε κάτι!!!

αλλιώς στο www.lunar-captures.com δεξιά κάτω θα βρείτε το email μου.

observatory.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  133.92 KB
 Ειδώθηκε:  1933 φορά(ές)

observatory.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
Sotirios Bouzaras Απών

Κομοτηνή - Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008 11:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκτός από θόλος μπορεί να χρησιμοποιηθεί κι αλλιώς...

Καλά μη βαράς, ένα χιούμορ κάναμε!!!

γέλιο...

PODXL3lg600.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  51.83 KB
 Ειδώθηκε:  1863 φορά(ές)

PODXL3lg600.jpg

Σωτήρης Μπουζάρας
Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.
www.oath.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
johndouk Απών
*

Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008 11:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φαίνεται πολύ καλή και πρακτική κατασκευή.
Θυμάμαι πριν κανα δεκάμηνο που το είχε αναφέρει ο Λευτέρης
http://astroforum.gr/forum/viewtopic.php?p=24716#24716
αλλά, ομολογώ, ότι τη χρήση που προτείνει ο Σωτήρης, δεν την είχα σκεφτεί ! ... γέλιο...
Καλό! Κοτσάρεις ένα σταυρό, οπότε δεν πλησιάζει κανείς τα τηλεσκόπια ! Χε, χε,  χε ...
(Χμ, λες να χρειάζεται να πάρεις άδεια από τη ...ναοδομία; Λέμε τώρα... )

Όμως, τότε, μου είχε φανεί κάπως ακριβό. Λες;...Χμμμμ...
Ίσως με updated ισοτιμίες να είναι καλύτερα τα πράγματα τώρα.

George Tarsoudis έγραψε:
Admin αν θές κάνε κάτι!!!
Στείλτο με mail.

ΥΓ: Α, και για περισσότερα, δείτε το ευρωπαϊκό yahoo user group εδώ.

George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008 12:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sotirios Bouzaras έγραψε:
Εκτός από θόλος μπορεί να χρησιμοποιηθεί κι αλλιώς...

Καλά μη βαράς, ένα χιούμορ κάναμε!!!

γέλιο...

Μπα μπα άρχισες να μπαίνεις στον σωστό δρόμο βλέπω!!!
Χε, χε,  χε ...

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008 13:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το προγραμματάκι που σας έλεγα θα το βρείτε στο

http://astroforum.gr/var/Observatory.exe

παίξτε να δείτε αν χωράει το δικό σα σύστημα Εεερε γλέντιααα !...

Το δικό μου το χωράει και ας είναι και 1.6 μέτρα μήκους

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008 13:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

johndouk έγραψε:
Φαίνεται πολύ καλή και πρακτική κατασκευή.

Όμως, τότε, μου είχε φανεί κάπως ακριβό.
Ίσως με updated ισοτιμίες να είναι καλύτερα τα πράγματα τώρα.

είναι σχετικά πολύ ακριβότερο από τις τιμές με τις οποίες τα πουλάνε στην Αμερική, το κακό είναι ότι στην Ευρώπη την προώθηση τους την έχει αναλάβει η Αγγλική Altair Astro και το παιχνίδι το κάνει μόνο αυτή.

Ειλικρινά όμως με 3000 ? περίπου έχεις ένα πολύ καλό θόλο, που μπορείς να βάλεις σε μια ταράτσα ή σε ένα μεγάλο μπαλκόνι.

Σκέφθηκες πόσο μπορούν να σου βγουν τα υλικά για να κάνεις κάτι τέτοιο?
Επειδή δούλευα λαμαρίνα για πολλά χρόνια το μόνο που δεν μπορώ να κάνω με τα δικά μου εργαλεία είναι ο στρόγγυλος δρομέας περιστροφής του θόλου.

Ένα άλλο που σκέφτομαι είναι ότι είναι λυόμενο, έτσι ώστε να μπορεί να μεταφέρετε εύκολα αν κάτι άλλο συμβεί. σου κλείνω το ματάκι...

Ελπίζω να τα πάρει κάποιος σαν αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και να έχει ποιο λογικές τιμές από αυτές που έχουν οι Άγγλοι dealer.

Επιστροφή στην κορυφή
Sotirios Bouzaras Απών

Κομοτηνή - Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008 19:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξέρετε δεν είναι μόνο το εμπόριο αλλά και το στήσιμο του "σπιτιού". Μάλλον κάποια επιχείρηση σαν αυτές που κάνουν ξύλινα σπιτάκια θα μπορούσε να αναλάβει κάτι τέτοιο και να φέρνει συνεργείο στον τόπο σου αλλά κόστος;;; Χλωμό το κόβω να βγει φθηνότερο, κάποτε είχα ρωτήσει για ένα σπιτάκι 3Χ3 για το οικόπεδο και μου είπαν μια τιμή άσε... Κανένα 5άρι θα ζητάνε στο Ελλάντα.

Σωτήρης Μπουζάρας
www.oath.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008 20:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sotirios Bouzaras έγραψε:
Ξέρετε δεν είναι μόνο το εμπόριο αλλά και το στήσιμο του "σπιτιού". Μάλλον κάποια επιχείρηση σαν αυτές που κάνουν ξύλινα σπιτάκια θα μπορούσε να αναλάβει κάτι τέτοιο και να φέρνει συνεργείο στον τόπο σου αλλά κόστος;;; Χλωμό το κόβω να βγει φθηνότερο, κάποτε είχα ρωτήσει για ένα σπιτάκι 3Χ3 για το οικόπεδο και μου είπαν μια τιμή άσε... Κανένα 5άρι θα ζητάνε στο Ελλάντα.

Σωτήρη δεν έχεις καταλάβει ότι αυτό στο στέλνουν και το στήνεις μόνος σου!!! είναι σχετικά εύκολο.

Θυμάσαι που παίζαμε με τα LEGO ?

κάτι τέτοιο είναι Χε, χε,  χε ...

Αν θέλεις δες τιμές εδώ
http://www.altairastro.com/pod.htm

είναι τιμές Αγγλίας και μετά όσο θα βγουν τα μεταφορικά, είναι λυόμενο οπότε σε περίπτωση που στην φέρουν με την πολεοδομία το αποσυναρμολογείς.

Απλά εγώ τα έχω πάρει πολύ άγρια με τους Άγγλους που εδώ και 2 μήνες τους έστειλα μήνυμα και πήρα απάντηση του καράμπελα....

Επίσης στο group που ανέφερε ο Γιάννης είμαι γραμμένος αλλά τα post μου δεν ανεβαίνουν στην δημοσιότητα.

Σήμερα έστειλα και πάλι και πάλι με έκοψαν!!!

Αλλά έστειλα μήνυμα πλέον στον Καναδά!!! και τους τα εξηγώ όλα πολύ ωραία Χε, χε,  χε ...

με όλη μου την αγάπη Αμάν! Τι λες τώρα ...

Το πρόβλημα ξεκινάει ότι έχουν αφήσει τους Άγγλους να κάνουν παιχνίδι στην Ευρώπη!!! δηλαδή μιλάμε για μονοπώλιο.

Αν δώσουν σε κάθε Ευρωπαϊκή χώρα την αντιπροσωπεία τότε δεν θα γίνετε αυτή η αλητεία των Άγγλων.

Αυτό προσπαθώ να σπάσω με τις φωνές, για να δούμε!!! εδώ μιλάμε για πολύ απάτη!!! γιατί αν πάει κάποιος να το παραγγείλει θα δεις ότι θα του πούνε δεν μπορούμε τώρα θα δούμε μόλις βρεθεί κάποιος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα. Ναι αλλά μόλις βρεθεί κάποιος τότε θα παίρνουν τα φιλαράκια οι Άγγλοι την μίζα τους κάτι που θα το πληρώνει ο αγοραστής φυσικά και όχι ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα.

Δεν λέμε να μην κερδίζουν οι αντιπρόσωποι, απλά να κοιτούν να είναι ώριμες οι κερδοφορίες τους.
Το λάθος είπαμε ξεκινάει από τους Καναδούς!!! εκεί πρέπει να βγάλουμε μια άκρη.

Ειλικρινά πιστεύω ότι είναι μια καλή και φθηνή λύση για πολλούς Ερασιτέχνες για αυτό δίνω πολύ σημασία στην όλη υπόθεση.

Αν θέλετε κάνετε απλά ένα εμαιλ στα φιλαράκια και δείξτε ότι ενδιαφέρεστε να δούμε τι θα σας πούνε!!! είμαι πολύ περίεργος!!! όχι ένας μόνο αλλά αρκετά άτομα.

Εγώ είμαι πλέον στην black list τους, χε χε
Βέβαια θα το κυνηγήσω το θέμα για να μάθουν να συμπεριφέρονται έτσι όπως το επιβάλλει το δίκαιο.

Επιστροφή στην κορυφή
Sotirios Bouzaras Απών

Κομοτηνή - Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008 21:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ααα, μάλιστα, δεν αντελήφθειν!! Δηλαδή είναι κάτι σαν τα πράγματα από το Ikea συναρμολογούμενα... Τότε θα το έχω στα υπόψην, όταν σταματήσω να είμαι τσιγγάνος και βρω μόνιμη κατοικία, θα πάρω ένα τέτοιο για την ταράτσα!

(Και θα φωνάξω τον Σισμάνη να το στήσει!!!) Λέμε τώρα...

Ωστε έτσι οι Αγγλοι, λοιπόν έχω μια ιδέα και μπορούμε να την αρχίσουμε από εδώ μέσα. Ρίξετε μια ματιά αν θέλετε εδώ:

http://shutup.gr/index.php?itemid=35

Ενα τέτοιο σύστημα μαζικών επιστολών εμαιλ πρέπει να ξεκινήσουμε, ως καμπάνια, ίσως και μία ψηφοφορία στο Ιντερνετ εναντίων των αποικιοκρατών Εγγλέζων!!!

Το Εθνος πια δεν παίζει - έξω π****δες Εγγλέζοι !!!

Για την Ελλάδα ρε γμτ

Σωτήρης Μπουζάρας
www.oath.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Sotirios Bouzaras Απών

Κομοτηνή - Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008 21:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε συ Γιώργο, στη σελίδα που δίνεις:

http://www.altairastro.com/pod.htm

Εχει και ιταλική αντιπροσωπεία!!

http://www.skypoint.it/ecommerce/elencoprodotti.asp?id=2584&tipo=0&MenuCatToOpen=Cupole&Osservatori

Σωτήρης Μπουζάρας
www.oath.gr
Επιστροφή στην κορυφή
johndouk Απών
*

Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008 21:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι, αλλά € 4.200,00 το XL5 ... Δεν ακούω τίποτα !

George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Σεπ 2008 22:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωτήρη το ξέρω!!! αλλά όπως λέει ο Γιάννης μιλάμε για πολύ ποιο φέσι, βέβαια είμαι σύγουρος ότι οι Ιταλοί δεν φταίνε και απλά το καπέλο το τρώνε από τους μεσάζοντες Άγγλους.

Τελικά απάντησαν, βέβαια λένε μπαρούφες ότι δεν έλαβαν μήνυμα. Αλλά έχει ενδιαφέρων να διαβάσετε το κείμενο τους :

Hi there George

We decided not to publish your post as we considered it counter
productive for the group. Apologies if you feel you tried to contact
us without result. I'm afraid we haven't recieved any emails from you
at all as you state - I have checked this in our systems and in our
spam systems too and I can't find anything.

We have had customers ask us why the POD costs more in the EU - just
like other imported products.

The reason for the high prices is as follows:
1) shipping
2) duty & taxes
3) insurance
4) handling and packing
5) port charges and fuel charges
6) employees need to be paid
7) we pay very close to the "USA" price anyway and it costs us more
to bring the product over and pack it
Cool... Δε μασάμε... currency has devalued about 20%
9) advertising & web
10) customer support

if you add that up and compare the prices to the other observatories
in Europe, SkyShed still comes out as number one for value and ease
of use - and number one for service too (which we're proud of) - this
is why there is a cost. You will find it the same for numerous other
imported niche products.

We hope you understand - at the end of the day we need to pay people
to give you the great service you deserve as a customer and this does
have a cost.

In the USA the dealer programme is different - US dealers never see
the POD and they don't handle it and they don't market it either.

Hope it all makes sense, we'd love to have you as a customer

Best regards

The SkyShed EU team

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Κατασκευές & Μαστορέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία από αυτό το forum