AstroForum Ένα Βήμα για την Ερασιτεχνική Αστρονομία
Συχνές Ερωτήσεις
Συχνές Ερωτήσεις
Αναζήτηση
Αναζήτηση
Σύνδεση
Σύνδεση
Αστροφωτογραφίες
Κατασκευή Φωτοκυτίου (ή Flatόκουτου ή LightBox)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Κατασκευές & Μαστορέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ifikratis Απών

Αθήνα, Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Μάϊ 2009 13:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ως πρώτο test, το φως ήταν πολύ δυνατό παρότι χρησιμοποίησα 3 φύλλα diffuser χαρτιού..Στα 0.005 sec το flat ήταν saturated στο κέντρο, μακριά απ τα 22,000 counts που στοχεύω..Έστειλα email για ερώτηση οπότε ακόμα δεν έχω κάποιο αποτέλεσμα. Το flat πάντως που πήρα αν και καμμένο έδειχνε πολύ σωστό σε φωτισμό..

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Μάϊ 2009 16:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ περιμένω αυτό τελικά

A4 White Light Sheet
http://www.posterpoweruk.co.uk/page6.htm

Μέλος Ομάδας Αστροπαρατήρησης Θράκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ifikratis Απών

Αθήνα, Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Μάϊ 2009 22:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίο Γιώργο..Εγώ θα κατέβω αυτές τις μέρες κέντρο να αγοράσω χοντρό diffuser, μαλλον απο μαγαζί για φίλτρα προβολέων. Παρατήρησα ότι χαμηλώνοντας την τάση ο φωτισμός δεν ήταν και πολυ ομοιογενής λόγω της ταινίας που το χα κολήσει σε χοντρό χαρτόνι. Οπότε το καλύτερο είναι full λειτουργία inverter,και diffuser για μείωση φωτεινότητας.

Dimitris Koutoulas Απών
*

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 28 Μάϊ 2009 09:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ψιτ ... παλικάρια ...

φροντίστε να μη σας βγει το lightbox για τα flats
ακριβότερο και από την κάμερα που έχετε ... Χε, χε,  χε ...

έβγα έξω μωρή κόταααα !

Alone it fails, together they fly! | Max Kriegleder | TEDxAthens Jan 2015
http://youtu.be/OmTTNCaAUmU
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 28 Μάϊ 2009 11:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά Δημήτρη δεν θα είναι light box αλλά hart piasekolo Χε, χε,  χε ...

Θα μου πεις τι το θες ρε Γιώργο το light box?

Θέλω να κάνω κάποιους πειραματισμούς Λέμε τώρα...

Ιφικράτη ήρθε σήμερα ειδοποιήσει ότι ήρθε οπότε αύριο θα πάω να το πάρω, ίσως το δικό μου να μην είναι τόσο φωτεινό.

αλλά και να είναι αυτό ρυθμίζεται με το πρωτόκολλο που θα κάνεις τις λήψεις σου!
Δεν γίνετε ? γιατί να χαμηλώσεις την ένταση και όχι το exposure και το gain ?

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ifikratis Απών

Αθήνα, Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 28 Μάϊ 2009 16:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και γω εκει πόνταρα Γιώργο..ναι γίνεται, αλλα αν είναι τόσο φωτεινό δε γίνεται!
Το δικό μου ειναι περιπου σαν μια οθονη laptop..αντε λιγο λιγοτερο.
Και δε γίνεται, γιατί μου καιγόταν ακόμα και στα 0.00κατι second

Ifikratis Απών

Αθήνα, Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Ιούν 2009 09:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιώργο, κανένα νεό με το flat-field?
Εγώ έβαλα και άλλο υλικό απο πάνω για να μειώσω την ένταση, και θα δείξει αν έκανα τιότα στην επόμενη δοκιμή.

George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Ιούν 2009 15:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστυχώς Ιφικράτη δεν αξιώθηκα να το δοκιμάσω για flat μια ο καιρός και μια η κούραση από την οικοδομή δεν μου αφήνουν χρόνο. Θα μου πει γιατί το πήρες? απλά θέλω να είμαι έτοιμος όταν το χρειαστώ.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Κατασκευές & Μαστορέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία από αυτό το forum