AstroForum Ένα Βήμα για την Ερασιτεχνική Αστρονομία
Συχνές Ερωτήσεις
Συχνές Ερωτήσεις
Αναζήτηση
Αναζήτηση
Σύνδεση
Σύνδεση
Αστροφωτογραφίες
Registax v.5
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Software - Βιβλία - Links
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Φεβ 2009 22:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρης Κούτουλας έγραψε:
Φαίνεται ότι έκανε αρκετή δουλειά ο Cor σε επίπεδο features.
Αλλά και απ' ότι φαίνεται και με τα πρώτα αποτελέσματα
μάλλον έχουμε ένα πολύ καλό εργαλείο στον ορίζοντα.

Εν αναμονή λοιπόν !!

Δημήτρη έτσι είναι έχει πέσει πολύ δουλειά, για το πως τα σκέφτηκε όλα αυτά να τα κάνει θα σας πω ότι εδώ και περίπου έναν χρόνο ζητούσε να του πούνε ερασιτέχνες τι θα ήθελα ακόμη να κάνει το νέο Registax!!! έτσι ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του αλλά και το τι έβλεπε σαν αδυναμία του προγράμματος του έστελνε email.

Σε έμενα έκανε 2 crack το πρόγραμμα και πήρε report, ελπίζω αυτά τα προβλήματα να λύθηκαν.

Εν αναμονή λοιπόν σου κλείνω το ματάκι...

Δημήτρης Κούτουλας έγραψε:

Τι να το κάνεις ... πάνω που λέμε " η νέα έκδοση θα είναι μάλλον πιο γρήγορη", σου λέει
- Ξέρεις κάτι, υποστηρίζω και μέχρι 500 alignment points ...
- Ναι ρε μεγάλε, αλλά και τα μισά να βάλω θα αργεί περισσότερο από την παλιά έκδοση
- Ναι, αλλά θα παίρνεις σαφώς καλύτερα αποτελέσματα ...
- Γκρρρ ... Ντάξ τότε ...

Έτσι είναι Δημήτρη πολύ πίκρα να επεξεργαστούμε με τόσα align points, βέβαια τα 500 που λέει θα τα βάλεις σε κάμερα με ανάλυση πάνω από τα 1280 Χ 960, εγώ κάπου στα 130 το έχω φτάσει με την 640 Χ 480.

Τώρα στην νέα μου κάμερα Χε, χε,  χε ... αν τελικά ο κωλό-καιρός φτιάξει ποτέ θα σας πω στα πόσα align points θα φτάσω.

Μην με ρωτήσεις ποια πήρα Χε, χε,  χε ... , θα σας ετοιμάσω μια καλή παρουσίαση του τύπου review του Mike Salway στο

http://www.mikesalway.com.au/2009/02/18/review-of-the-dmk41af02-with-high-resolution-images

βέβαια το report του είναι για υψηλής ανάλυσης DMK εγώ θα έχω report για κάμερα
- 12 bit
- ποιο ευαίσθητη
- ποιο γρήγορη σε επικοινωνία
- και όλα αυτά στην ίδια υψηλή ανάλυση

Μέλος Ομάδας Αστροπαρατήρησης Θράκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Φεβ 2009 14:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάγκες το Registax ver. 5 είναι έτοιμο και θα σας δουλέψει για 30 ημέρες μετά θα κατεβάσετε την τελική ver.

http://www.astronomie.be/registax/download.html

καλές επεξεργασίες και φυσικά καλή μελέτη, είμαι σίγουρος ότι θα πάθετε πλάκα οι Σεληνιακοί και Πλανητική φωτογράφοι.

Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος ! Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος ! Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος ! Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος ! Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος !

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Φεβ 2009 19:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

George Tarsoudis έγραψε:
Μάγκες το Registax ver. 5 είναι έτοιμο και θα σας δουλέψει για 30 ημέρες μετά θα κατεβάσετε την τελική ver.

RegiStax 5 is released (beta)
We have uploaded the beta release-version of RegiStax 5. This version will be fully usable for 30 days, after that you will need to load a new version. This beta-version is equipped with a special bug-reporting setup. Whenever a bug appears you will be asked to send a bug-report by mail. These bug-reports might be crucial in solving issues when using the software that were not detected during the testing by pre-beta testers. Furthermore we hope that within 30 days of this release we will upload a version that does is not time-limited. This website will tell you about it, alternatively you can use the option (on the alignment page under the tab options/additional settings) to automatically check if a new update is available (checks when you startup registax, only checks one time each day).

Για να μην υπάρχει παρεξήγηση για τις 30 ημέρες και νομίζουν ότι μετά θα πρέπει να το πληρώσουν ας διαβάσουν το κείμενο από την παραπομπή που σας έστειλα για να το κατεβάσετε.

Το πρόγραμμα είναι free και θα παραμείνει free

Επιστροφή στην κορυφή
astroilias Απών

Γερμανισταν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Μάρ 2009 14:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω δοκιμασα μερικα βιντεακια παλια που ειχα και μπορω να πω οτι με το νεο registax
εχω καλυτερα αποτελεσματα.

George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Μάρ 2009 16:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

astroilias έγραψε:
Εγω δοκιμασα μερικα βιντεακια παλια που ειχα και μπορω να πω οτι με το νεο registax
εχω καλυτερα αποτελεσματα.

Για ρίξε μέσα καμία φώτο με τον πριν και το μετά!!! σου κλείνω το ματάκι...

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Μάρ 2009 11:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Despet έγραψε:
Ταρσούδης....<έκανα δοκιμή σε κρατήρα Plato και μου βγάζει craterlets εκεί που πριν δεν υπήρχαν.>.... Κόκκαλο !!!

Βρε Γιώργη, μήπως και τους <προσθέτει> το νέο registax... Χε, χε,  χε ... για να το κάνει πιο ελκυστικό .... Λες;...Χμμμμ... γέλιο...

Πάντως έχω πολύ πράγμα, που λένε, για να κάνουμε τεστάρισμα της νέας έκδοσης.
Θέλουμε όμως να μας πεις και μερικά από τα κόλπα του, μιας και θα το ξέρεις από πρώτο χέρι..... Αμήν... Εεερε γλέντιααα !...

Περιμένουμε.....

Πέτρο δεν ξέρω αν το είδες αυτό το άρθρο από τον Eric Roel

http://www.astronomie.be/registax/ericspage.html

που είναι καθαρά για επεξεργασία προεξοχών του Ήλιου με την νέα έκδοση του registax.

Σήμερα μόλις έλαβα την νέα beta έκδοση με μερικές διορθώσεις

A few of the changes:
- added support for several TIFF formats
- added support for ARW format (DSLR SONY)
- the save as registered AVI function is improved when using "align area"
- a reset button was added to the stack graph to allow the reset of the settings for all align points
- a SAVEPROJECT command was added to the batch operation system

and many more smaller changes that have been added to prevent errors from happening.

Επιστροφή στην κορυφή
petrance Απών

Αθήνα - Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Μάρ 2009 22:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλο το Registax 5, πραγματικά στη φάση του align είναι αρκετά πιο γρήγορο.
Νομίζω πως "αγγίζει την τελειότητα" Smile

Μια ερώτηση, στο Manual, στο section του align
c) Aligning using filters

έχει βρεί κανένας που είναι τα φίλτρα ??? δεν τα βλέπω πουθενά.

Επιστροφή στην κορυφή
petrance Απών

Αθήνα - Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάρ 2009 20:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά είναι το 'checkbox' στο alignment bar 'filter' , δεν πήγαινε το μάτι μου.

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάρ 2009 23:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πέτρο αν θέλεις δοκίμασε το μωσαΙκό το τελευταίο σου να το επεξεργαστής με το Avistack.

Επιστροφή στην κορυφή
petrance Απών

Αθήνα - Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Μάρ 2009 01:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιώργο με έβαλες στη πρίζα βραδιάτικα.
Έχω καλύτερα αποτελέσματα από το Registax.

λίγο έλειψα από το χόμπι και προχώρησε η επιστήμη! Smile

Επιστροφή στην κορυφή
petrance Απών

Αθήνα - Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Μάρ 2009 13:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

voila:
Registax 5: http://astropetros.com/photogallery/displayimage.php?pid=76&fullsize=1
Avistack: http://astropetros.com/photogallery/displayimage.php?pid=78&fullsize=1

το αποτέλεσμα είναι καλύτερο με το avistack.

Μερικές παρατηρήσεις:

1) Αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα στο avistack, είναι οτι κάνει ενα αρχικό align
στα frames (ωστε το κάδρο να είναι aligned). Πράγμα που έκανα manually στο
Registax κάνοντας align με 1 alignment point και σώζοντας το video ξανά.
(και ο τρόπος που 'χτίζει' το stack πολύ πιασάρικος Smile )

2) Το Registax είχε διαλέξει λιγότερα alignment points, αλλά αυτό είναι δικό μου 'λάθος' αφού ουσιαστικά ο χρήστης τροποποιεί τα settings του αλγορίθμου και στα 2 προγράμματα. (στο Registax 30-40 ανα φωτογραφία, στο avistack περίπου 80-100)

Δε νομίζω πως από μια επεξεργασία μπορούν να συγκριθούν τα 2 προγράμματα,
ειδικά στην περίπτωση του Registax που έχει περισσότερες επιλογές για τον χρήστη.
(Αυτό μπορεί να σημαίνει οτι απλα δεν χειρίζομαι όσο καλύτερα γίνεται το Registax)

Η εντύπωση που μου άφησε το avistack είναι πάρα πολύ καλή καθώς σε εμένα τουλάχιστον έδωσε καλύτερο αποτέλεσμα αφιερώνοντας την ίδια ώρα στα settings του.

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Μάρ 2009 20:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πέτρο πολύ όμορφη δουλειά έκανες με το AVISTACK και τελικά είχα δίκιο ότι θα την έβγαζες καλύτερη.

Ο λόγος που το λέω αυτό είναι ότι παρατήρησα ότι σε τέτοιες περιοχές στην Σελήνη δουλεύει καλύτερα το AVISTACK έναντι του Registax.

Βέβαια το Registax δεν το αλλάζω γιατί μου αρέσει που έχει πολλές ρυθμίσεις και να έχω τον έλεγχο εγώ αντί ενός αυτοματοποιημένου προγράμματος.

Πάντως συνέχισε κάνεις πολύ καλή δουλειά και χαίρομε να βλέπω τις εικόνες σου.

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάρ 2009 13:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η τελευταία πλέον έκδοση του Registax ver. 5 (Final- release 5.0.2.Cool... Δε μασάμε... την ανέβασε σήμερα ο Cor 21 Mart;ioy 2009.

http://www.astronomie.be/registax/download.html

καλές επεξεργασίες και πείτε τον π...... τον καιρό να σταματήσει να παίζει μαζί μας!!!

ΓΤ

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Δεκ 2009 21:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νέα έκδοση του Registax 5, με μερικές διορθώσεις και βελτιώσεις

Update 5.1.0.2 available (see downloadpage)
A new version of RegiStax is available from our website. You can now load a fully installable version.
The most important changes are:
- debayering AVI's recorded with a Y800 codec and >2Gb works.
- saving a registered AVI for the "region of interest" has been added.
- saving resized PNG files from the "FINAL" tabpage does not result in errors anymore.
- during multi-point alignment the preview of alignmentpoint #1 now shows the correct area.

http://www.astronomie.be/registax/index.html

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Software - Βιβλία - Links Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία από αυτό το forum