AstroForum Ένα Βήμα για την Ερασιτεχνική Αστρονομία
Συχνές Ερωτήσεις
Συχνές Ερωτήσεις
Αναζήτηση
Αναζήτηση
Σύνδεση
Σύνδεση
Αστροφωτογραφίες
Ήταν τελικά ο Γαλιλαίος που ανακάλυψε το τηλεσκόπιο ?

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Διάστημα - Αποστολές
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Οκτ 2009 00:34    Θέμα δημοσίευσης: Ήταν τελικά ο Γαλιλαίος που ανακάλυψε το τηλεσκόπιο ? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρόσφατα ένας φίλος με ρώτησε αν οι Έλληνες είχαν τηλεσκόπια!!! φυσικά του απάντησα έτσι όπως μου τα έμαθαν στο σχολείο ότι δηλαδή ο Γαλιλαίος πρώτος έφτιαξε τηλεσκόπιο.

Όμως μετά μου έστειλε μια φωτογραφίες που με έβαλε σε σκέψη

http://3.bp.blogspot.com/_N3VUk8A7nD8/Sc3BOXGaWaI/AAAAAAAAA-E/G4aWhjdAN7E/s400/thleskweb.jpg

η απάντηση των αρχαιολόγων είναι ότι παίζει φλογέρα ο τύπος!!!
ειλικρινά δεν ξέρω αν οι οφθαλμοί μας έχουν την ικανότητα να φυσούν ή την φλογέρα την παίζουν οι αρχαιολόγοι μας τελικά.

Απλά πρέπει με κάθε τρόπο να βρεθεί κάποια στιγμή η απόδειξη γιατί μόνο ένα κομμάτι αγγείου δεν μπορεί να είναι τρανταχτή απόδειξη.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν υπήρχε η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας όχι μόνο θα υπήρχε η απόδειξη αλλά και θα βρίσκονταν και διάφορες μελέτες παρατηρήσεις που γίνονταν από τους αρχαίους με την χρήση τηλεσκοπίου.

Μέλος Ομάδας Αστροπαρατήρησης Θράκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
taxiarchis Απών

ΠΑΡΑΛΙΑ ΔΙΣΤΟΜΟΥ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Οκτ 2009 23:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητέ Γιώργο
κάποτε κυκλοφορούσε ο ιός της ''ΝΤΑΙΝΙΚΕΝΙΑΣΗΣ'',ας προσπαθήσουμε να μη κολλήσουμε...

George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Οκτ 2009 23:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει κάποια άλλη εκδοχή το τι κάνει ο τύπος ?
Ξέρουμε αν η εικόνα του αγγείου είναι αληθινή ? γιατί μπορεί να μην είναι!!!

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sotirios Bouzaras Απών

Κομοτηνή - Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2009 15:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πιο πάνω είναι μέρος από ελληνικό αγγείο αρχαίων χρόνων. Εχει δημοσιευτεί σε αρκετά ιστορικά περιοδικά. Για εντελώς επιστημονικά περιοδικά δε γνωρίζω διότι δε παρακολουθώ τέτοιο Τύπο.

Αποψή μου είναι πως όντως, όπως λέει ο Γιώργος, δε μπορεί κανείς να παίξει φλάουτο, φλογέρα και τρομπόνι με το μάτι του. Ούτε πιάνο, ούτε μπουζούκι. Μπορεί όμως κάποιος να παίξει φλογέρα βάζοντάς την σε κάποια άλλη οπή του σώματός του, που βγάζει άλλους θορύβους. Ασχετα αν πάσχει από τον ιό της ΕΡΙΚΦΟΝΤΕΝΙΚΕΝΙΑΣΗΣ ή όχι.

Ντροπή...

Σωτήρης Μπουζάρας
Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.
www.oath.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
krisgym Απών

καλλιθεα θεσσαλονικηs.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2009 18:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά εάν παίζει φλογέρα τελικά αυτός τι να πω Κούνια που σε κούναγε ! ………άσε γιατί θα κοκκινίσουν και τα ντουβάρια. Πω Πω Σωτηρη.... Τι γέλιο... Η κοιλιά μου... Τι γέλιο... Η κοιλιά μου... Τι γέλιο... Η κοιλιά μου... Τι γέλιο... Η κοιλιά μου... Τι γέλιο... Η κοιλιά μου... Τι γέλιο... Η κοιλιά μου... Τι γέλιο... Η κοιλιά μου...

George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Οκτ 2009 13:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ας δούμε το παρακάτω κείμενο

http://kharsag.net/images/download/telescopes.pdf

και ας σημειώσουμε μερικές σκέψεις και προβληματισμούς τους, μιας και κάποια από τα επιχειρήματα σαν ερασιτέχνες παρατηρητές που είμαστε μπορούμε να τα καταλάβουμε.

Θα συμφωνήσω όμως με τους επιστήμονες ότι ο Γαλιλαίος ανακάλυψε το τηλεσκόπιο μιας και μόνο έως τώρα αυτού υπάρχει καθαρή απόδειξη, τα άλλα μπορεί να είναι απλά τυχαίες συμπτώσεις οι φαντασιώσεις.

Για εμένα και το τονίζω απόδειξη είναι να βρεθεί κάποιο σύγγραμμα ή σε κάποιον τάφο ένα τηλεσκόπιο έως τότε απλά θα κάνουμε εικασίες. Όμως τους προβληματισμούς μας άσχετα από τα δεδομένα θα πρέπει να τους αναπτύσσουμε μιας και η ανθρώπινη φύση μας το επιβάλει στα πλαίσια της προόδου και της αλήθειας.

Επιστροφή στην κορυφή
tilemachos Απών

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 17 Οκτ 2009 06:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά, εγω ξέρω ότι ο Γαλιλαίος δεν ανακάλυψε το τηλεσκόπιο και μιλάω με σιγουριά. Το όργανο υπήρχε πολύ πριν τον Γαλιλαίο, απλά ο Γαλιλαίος σκέφτηκε να το στρέψει προς τον ουρανό και φυσικά το βελτίωσε.

Και για να μην λέω απλά, αντιγραφω απο τη wikipedia:

Ιστορία

Το τηλεσκόπιο εφευρέθηκε το 1608 στην Ολλανδία και η αρχική του εφεύρεση αποδίδεται στον Χανς Λιπερσέι και στον Έλληνα Ζαχαρία Ιωαννίδη περισσότερο γνωστό ως Ζανσέν, αμφότεροι οπτικοί της ολλανδικής κωμόπολης Middelburg, και επίσης στον Τζέιμς Μέτιους. Τα αρχικά ολλανδικά τηλεσκόπια ήταν όλα διοπτρικά και αποτελούνταν από κοίλο φακό. Πολλά τηλεσκόπια κατασκευάστηκαν στην Ολλανδία το 1608 και έτσι δεν άργησε το επαναστατικό αυτό οπτικό όργανο να διαδοθεί στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Την επόμενη χρονιά, ο Γαλιλαίος, ο οποίος είχε ξεκινήσει να δείχνει τεράστιο ενδιαφέρον για το επίτευγμα αυτό των Ολλανδών κατά τη διάρκεια ταξιδιού στην Βενετία, προσάρμοσε το τηλεσκόπιο για αστρονομικούς σκοπούς χρησιμοποιώντας αποκλίνοντα φακό στη θέση του προσοφθάλμιου φακού. Ο Γαλιλαίος έγινε έτσι ένας από τους πρώτους ανθρώπους που χρησιμοποίησαν το τηλεσκόπιο για αστρονομικές παρατηρήσεις (ο Άγγλος αστρονόμος Thomas Harriot είναι ίσως ο πρώτος αστρονόμος που χρησιμοποίησε τηλεσκόπιο για ουράνιες παρατηρήσεις˙ είχε πραγματοποιήσει παρατηρήσεις της Σελήνης μέσω τηλεσκοπίου το 1609, πριν από τον Γαλιλαίο).

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Οκτ 2009 13:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τηλέμαχε σε ευχαριστώ για την ενημέρωση αυτή, όπως είπα ίσως στο μέλλον η αρχαιολογική σκαπάνη φέρει στο φως κάποιο δείγμα που να αντιστρέψει τα έως τώρα δεδομένα. Σε αντίθετη περίπτωση ότι και να πούμε και να πιστεύουμε είναι απλά εικασίες.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Διάστημα - Αποστολές Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία από αυτό το forum