AstroForum Ένα Βήμα για την Ερασιτεχνική Αστρονομία
Συχνές Ερωτήσεις
Συχνές Ερωτήσεις
Αναζήτηση
Αναζήτηση
Σύνδεση
Σύνδεση
Αστροφωτογραφίες
Έλεγχος τροχού φίλτρων ΑΤΙΚ EFW στα 7 μέτρα

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Κατασκευές & Μαστορέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Σεπ 2009 23:25    Θέμα δημοσίευσης: Έλεγχος τροχού φίλτρων ΑΤΙΚ EFW στα 7 μέτρα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρόσφατα αντιμετώπισα ένα πρόβλημα στο να μεταφέρω την πληροφορία από τον ηλεκτρικό τροχό φίλτρων της ΑΤΙΚ-EFW σε μεγαλύτερη απόσταση από αυτό των 2 μέτρων καλώδιο που δίνει η κατασκευάστρια εταιρεία.

Στην ουσία για όσους έχουν τον εν λόγο τροχό και θέλουν να προεκτείνουν το καλώδιο πχ. Στα 4 μέτρα είναι εύκολο αν αγοράσουν ένα θηλυκό – αρσενικό PS/2 καλώδιο προέκταση. Όταν όμως πάρουν 5 μέτρα PS/2 και δοκιμάσουν μαζί με το καλώδιο του τροχού και πάνε δηλαδή στα 7 μέτρα τότε θα δούνε έκπληκτοι ότι δεν δουλεύει!!! επειδή είναι το καλώδιο που χρησιμοποιούν και τα πληκτρολόγια των Η/Υ αν το δοκιμάσουν θα δούνε ότι δουλεύει άψογα στα 7 μέτρα στο να έχουν το πληκτρολόγιο μακριά από τον Η/Υ τους. Τώρα γιατί ο τροχός δεν δουλεύει έχει να κάνει με το ασθενές σχετικά σήμα στην κατασκευή της ΑΤΙΚ.

Τι γίνεται όμως σε περιπτώσεις που θέλουμε να πάμε στα 7 μέτρα όπως και ήθελα και εγώ ?

Ο Ρουϊ Τρύπα (ο υπεύθυνος της ΑΤΙΚ) μου είπε ότι δεν γίνετε !!! και μου είπε να πάρω άλλο τροχό που ελέγχετε μέσο USB.

Με λίγα λόγια ο Τρύπας μια τρύπα στο νερό λύση μου έδωσε!!!

Σαν Έλλην σκέφτηκα αφού το σήμα εξασθενεί να πάω να κλέψω τον έλεγχο από το μπουτόν στο χειριστήριο μιας και θα μπορούσα να χρησιμοποιείσω χοντρότερο καλώδιο για να μην μου δημιουργεί μεγάλη πτώση στο ρεύμα μου.

Αγόρασα και ένα κουτί ακόμη για να βάλω ένα μπουτόν για τον έλεγχο του τροχού από τα 7 μέτρα και απλά κόλλησα παράλληλα τα καλώδια στο μπουτόν στο χειριστήριο της ΑΤΙΚ.

Μια χαρά δουλεύει !!!

έτσι ο Τρύπας θα πάρει πολύ σύντομα την απάντηση μου στο ότι δεν υπάρχει λύση!!!

Δείτε και την σχετική εικόνα που ακολουθεί

ATIK_filter_Wheel_7m_low.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  203.6 KB
 Ειδώθηκε:  1030 φορά(ές)

ATIK_filter_Wheel_7m_low.jpg

Μέλος Ομάδας Αστροπαρατήρησης Θράκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sotirios Bouzaras Απών

Κομοτηνή - Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Σεπ 2009 15:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος ! Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος ! Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος !

Μου λέγανε κάποτε ιστορίες για ένα πανεπιστήμιο στις ΗΠΑ όπου ο καθηγητής όταν είχε "φευγάτα" θέματα προς επίλυση, έπαιρνε απάντηση μόνο από Ελληνες και Κινέζους!! Μάλιστα ο ίδιος καθηγητής έκανε επίτηδες διάφορα λάθη και μόνο Ελληνες και Κινέζοι φοιτητές του τον διόρθωναν!!

Απορώ πως αυτοί οι λαοί έχουν καταφέρει να πάνε στο διάστημα και δυσκολεύονται πολλές φορές να προσεγγίσουν το αυτονόητο. Να φανταστείς διαβάζοντας το κείμενό σου κι εγώ ακριβώς την ίδια λύση σκέφτηκα, πριν φτάσω στο τέλος!!

Οι ξένοι τεχνοκράτες δυστυχώς στερούνται αυτού που ονομάζουμε ελληνική παιδεία. Και να φανταστεί κανείς πως η μόνη ελληνική παιδεία που λαμβάνουμε στις ημέρες μας, προέρχεται από μέσα μας...

Σωτήρης Μπουζάρας
Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.
www.oath.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dimitris Koutoulas Απών
*

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Οκτ 2009 08:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο Σωτήρης έγραψε:
Οι ξένοι τεχνοκράτες δυστυχώς στερούνται αυτού που ονομάζουμε ελληνική παιδεία.
Και να φανταστεί κανείς πως η μόνη ελληνική παιδεία που λαμβάνουμε στις ημέρες μας, προέρχεται από μέσα μας...

Ενδιαφέρουσα επισήμανση ... Ίσως μια τέτοια "απαίτηση" για την παιδεία
να είναι σημαντική, αρκεί βέβαια να μην είναι η μόνη ... σου κλείνω το ματάκι... (*)

(*) Στέφανος Τραχανάς, "Κβαντομηχανική Ι", Παν. Εκδόσεις Κρήτης:
"Στη Φυσική, πολλές φορές, η έλλειψη μαθηματικών ηθών είναι σημάδι υγείας. Αρκεί βέβαια να μην είναι το μόνο ..."

Alone it fails, together they fly! | Max Kriegleder | TEDxAthens Jan 2015
http://youtu.be/OmTTNCaAUmU
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Κατασκευές & Μαστορέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία από αυτό το forum