AstroForum Ένα Βήμα για την Ερασιτεχνική Αστρονομία
Συχνές Ερωτήσεις
Συχνές Ερωτήσεις
Αναζήτηση
Αναζήτηση
Σύνδεση
Σύνδεση
Αστροφωτογραφίες
MoonLite focuser

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Τηλεσκόπια - Κιάλια - Στηρίξεις - Αξεσουάρ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Μάρ 2009 18:20    Θέμα δημοσίευσης: MoonLite focuser Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάγκες μέσα σε μια εβδομάδα μου ήρθαν από Αμερική και επιτέλους έχω τον ηλεκτρικό εστιαστή μου.

Ένα χρόνο περίμενα την Orion optics να της κάνει το κέφι να μου στείλει έναν ηλεκτρικό ετσιαστή!!! απαράδεκτοι καθόλου επαγγελματίες και δεν θα πω περισσότερα.

Όποιος θέλει εστιαστή ηλεκτρικό ή και ακόμη καλύτερα ας χτυπήσει για το ανάλογο τηλεσκόπιο που έχει, από εδώ

http://www.focuser.com/

090312_MoonLitefocucer_Tar.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  187.58 KB
 Ειδώθηκε:  698 φορά(ές)

090312_MoonLitefocucer_Tar.jpg

Μέλος Ομάδας Αστροπαρατήρησης Θράκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Μάρ 2009 18:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν το τοποθέτησα ακόμη, ελπίζω το βράδυ το μικρό μου φρούτο (Δημητράκης) να με αφήσει να το τοποθετήσω.

Αυτές είναι οι φώτο των εξαρτημάτων που παράγγειλα, όπως βλέπετε γίνεται ο έλεγχος απλά και μόνο από ένα τηλεχειριστήριο και όχι μέσο Η/Υ.
ίσως αργότερα να τον αναβαθμίσω προς το παρών μια χαρά είναι και θα με βοηθήσει για την δουλειά που τον θέλω.

Όταν τοποθετηθεί και δοκιμασθεί θα έχετε όλες τις υπόλοιπες εντυπώσεις μου, αν και έτσι που το δοκίμασα τρελάθηκα.

090312_MoonLitefocucer2_Tar.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  187.13 KB
 Ειδώθηκε:  674 φορά(ές)

090312_MoonLitefocucer2_Tar.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΣΙΣΜΑΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Απών

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Μάρ 2009 20:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ! Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος !

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Dimitris Koutoulas Απών
*

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Μάρ 2009 21:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να υποθέσω ότι είναι βούτυρο σαν αίσθηση στο χέρι
και βράχος όσον αφορά την κατασκευαστική στιβαρότητα;

Καλορίζικος Γιώργο με ανέμελες και εύκολες πια εστιάσεις !!

Alone it fails, together they fly! | Max Kriegleder | TEDxAthens Jan 2015
http://youtu.be/OmTTNCaAUmU
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
petrance Απών

Αθήνα - Γλυφάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Μάρ 2009 23:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιώργο έχω τον ίδιο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Καλορίζικος!

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάρ 2009 02:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ παιδιά, περιμένω να εστιάσω σε κοντινό στην Σελήνη ή στον Κρόνο!!! εκεί θα καταλάβω πόσο μαλακός είναι και αν τα λεφτά δεν πήγαν χαμένα.

Μόλις τελείωσα με το πέρασμα του αλλά και με το collimation!!! έκανα και μια πλύση στο δευτερεύων κάτοπτρο μιας και μόνο εγώ έλειπα από εκεί πάνω, χε χε

090312_MoonLitefocucer3_Tar.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  187.39 KB
 Ειδώθηκε:  681 φορά(ές)

090312_MoonLitefocucer3_Tar.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάρ 2009 02:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και φυσικά το χρώμα επιλέχθηκε για να πηγαίνει μετά Ελληνικά χρώματα της σημαίας μας!!!

090312_MoonLitefocucer4_Tar.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  180.96 KB
 Ειδώθηκε:  661 φορά(ές)

090312_MoonLitefocucer4_Tar.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
krisgym Απών

καλλιθεα θεσσαλονικηs.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάρ 2009 17:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για την Ελλάδα ρε γμτ

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
karavazzio Απών

Μεσολογγι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Μάρ 2009 01:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιωργο καλοριζικο Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος ! Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος !
ειναι πανεμορφο με αυτο το χρωμα . Εεερε γλέντιααα !... Εεερε γλέντιααα !...
Συμφωνω και γω με αυτον τον μη επαγγελματισμο της ΟΟ...(φτηνη στο αλευρι ακριβη στα πυτουρα) .... Τα πήρα στο κρανίο Τα πήρα στο κρανίο οταν ειδα μια βιδα για να σφιγγει τον προσοφθαλμιο ο οποιος χορευε μεσα στο σωληνα του focuser επαθα...(τελος παντων προχειρη κατασκευη στυλ MoonLite)
Οπως καταλαβαινεις πρεπει να παρω και γω ενα MoonLite focuser τα ζαχαρωνα εδω και καιρο απο την πρωτη μερα που πηρα το 14".
Μονο που δεν ξερω πως να το ζητησω δηλ. ψηλο η κοντο για να μπορει να εστιαζει σωστα ? τι διαστασεις θελει ? τι να μετρησω ?
και οπως βλεπω εχουμε τα ιδια εργαλεια για το collimation γέλιο... απλως απαικτα γέλιο...

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Μάρ 2009 02:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρη σε ευχαριστώ, θα πας εδώ
http://www.focuser.com/cgi-bin/dman.cgi?page=productdetail&plugin=dstore.cgi&product=CR

τέρμα κάτω και θα επιλέξεις :

- Drawtube = 2" (επέλεξα ποιο κοντό γιατί αυτόν που είχε η Orion το μήκος του μου ήταν πάντα άχρηστο)
- Color = τι χρώμα γουστάρεις
- Knob/Motor = DC Motor with Rigel hand controller (έχει και ποιο ακριβά και με σύνδεση με Η/Υ, εγώ πήρα αυτό και μου άρεσε πολύ).

αυτό το πακέτο κάνει 315 $ + 42 $ (μεταφορικά) και + μια που..... που έφαγα από το τελωνείο 80 ευρώ.

Επίσης θα χρειαστείς και ένα Closed Curve Adapter (Model CKC) θα πας εδώ
http://www.focuser.com/cgi-bin/dman.cgi?page=category&plugin=dstore.cgi&category=3

και επιλέγεις το
http://www.focuser.com/cgi-bin/dman.cgi?page=productdetail&plugin=dstore.cgi&product=CKC

άλλα 20 $ (πρόσεξε να επιλέξεις για 14 " τηλεσκόπιο) αν και είδα ότι αυτό που είχε ο παλιός μου εστιαστή για βάση έκανε απλά ήταν ποιο μεγάλη η τρύπα για το tube του εστιαστή.

Αν θέλεις πες του Ron να μην το δηλώσει όπως τον George Tarsoudis γιατί έφαγε 80 ευρώ στον κ..... , το email του είναι moonlite@focuser.com

Πλήρωσε μέσο paypal, εγώ έτσι έκανα.

Ελπίζω να σε βοήθησα, ΓΤ σου κλείνω το ματάκι...

Επιστροφή στην κορυφή
karavazzio Απών

Μεσολογγι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Μάρ 2009 18:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστω πολυ Γιωργο

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Μάρ 2009 00:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τίποτα φίλε, ελπίζω να σε δω στο συνέδριο να τα πούμε από κοντά.

Επιστροφή στην κορυφή
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Απρ 2009 20:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για κάποιο που έχει πάρει έναν τέτοιο εστιαστή και θέλει αντί από το χειριστήριο να κάνει τον έλεγχο του focucer του να πάρει την κατασκευή Focus Commander από τον Μαρίνο (starguider)

http://uk.geocities.com/starguider2/usb-focus_commander#6

ο συγκεκριμένος DC motor της Moonlite συνεργάζεται με την κατασκευή του Μαρίνου και έτσι πετυχαίνουμε πολύ απλά το έλεγχο του εστιαστή μας με προγράμματα όπως το K3CCD tools ή MaximDL καθώς και το πρόγραμμα που έκανε ο ίδιος ο Μαρίνος.

Έτσι γλιτώνουμε από ένα χειριστήριο και μπορούμε να κάνουμε τον έλεγχο αν έχουμε πχ. παρατηρητήριο όλα από τον Η/Υ. Επίσης για τον συγκεκριμένο εστιαστή και κινητήρα DC την τάση την πέρνει από την ίδια την USB.

Περισσότερα για την κατασκευή του Μαρίνου στο site του.

Thanks Μαρίνε και καλό πάσχα Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος ! Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος ! Μεγάλε, είσαι κι ο πρώτος !

FC-ready-onlydevice_WHITE.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος Αρχείου:  63.77 KB
 Ειδώθηκε:  668 φορά(ές)

FC-ready-onlydevice_WHITE.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
StarGuider Απών

Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Απρ 2009 20:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητέ Γιώργο,

χαίρομαι ιδιαίτερα διότι στα χέρια σου θα γίνει εργαλείο. Ελπίζω να σου αρέσει και να το εκμεταλευτείς στο έπακρο.

Μαρίνος - Starguider
http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Απρ 2009 18:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μαρίνο τον δοκίμασα και ειλικρινά έμεινα πολύ ευχαριστημένος!!! Μάλιστα έκανα και ένα καλώδιο περί τα 6 μέτρα για μελοντική χρήση για το παρατηρητήριο μου όταν θα γίνει.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Τηλεσκόπια - Κιάλια - Στηρίξεις - Αξεσουάρ Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία από αυτό το forum