AstroForum Ένα Βήμα για την Ερασιτεχνική Αστρονομία
Συχνές Ερωτήσεις
Συχνές Ερωτήσεις
Αναζήτηση
Αναζήτηση
Σύνδεση
Σύνδεση
Αστροφωτογραφίες
ΟΤΑ για αστροφωτογραφία

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Εξοπλισμός, Software, Sites-Links και Βιβλία για Αστροφωτογραφία
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Vassilis Bardis Απών

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 12 Δεκ 2008 15:17    Θέμα δημοσίευσης: ΟΤΑ για αστροφωτογραφία Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο γειτονικό forum έθεσα αυτό το θέμα/ερώτημα.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=97982&sid=a521ef31aca4f0894c090c361f5c8c18#97982

ΟΤΑ για αστροφωτογραφία

Αντιγράφω το post και κάποιες απαντήσεις/θέσεις που τέθηκαν.

Τον τελευταίο καιρό υπάρχει μια πληθώρα επιλογών για σωλήνα που προορίζεται για αστροφωτογραφία με λογικό κόστος.

Το setup μου είναι SW 8'' f6 Νευτώνειο και SW 80ED f7.5 πάνω στην EQ6 Pro. Σκοπεύω μελλοντικά να αντικαταστήσω το Νευτώνειο. Οι παρούσες επιλογές είναι GSO/Astro-Tech/κλπ RC 6'' ή 8'', αποχρωματικό SW/Orion/κλπ Equinox/Eon/κλπ 120mm ή Κινέζικη τριπλέτα 127mm.

Το ερώτημα είναι ποιο είναι καταλληλότερο για αστροφωτογραφία, ποιο θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

Τα RC κοστίζουν περίπου από 1000€ (6'' Ευρώπη, 700€ Αμερική με μεταφορικά) έως 2000€ (8'' Αμερική και Ευρώπη).

Τα αποχρωματικά κοστίζουν από 1300€ έως 2000€.

Δεν περιλαμβάνω το SW/Orion 190mm Mak/Newt. λόγω μεγάλου μήκους σωλήνα (!!!) και τιμής περίπου 1000€ (οπότε μπορείς να επιλέξεις RC μικρότερης μεν διαμέτρου αλλά με καλύτερα αποτελέσματα θεωρητικά).

Επίσης κατανοώ τις θεμελιώδεις διαφορές σε αυτούς τους σωλήνες π.χ., κεντρική παρεμπόδιση και διαφορετική διάμετρος. Επίσης υπάρχουν reviews για τα αποχρωματικά και για το Mak/Newt. όχι όμως και για τα συγκεκριμένα RC.

Xρησιμοποιώ μόνο DSLR, προς το παρόν και με ενδιαφέρουν διάφοροι DSO στόχοι. Θεωρητικά το RC των 6'' είναι όντως αργό και με μικρή σχετικά διάμετρο με μεγάλη παρεμπόδιση. Το 8'' όμως είναι σαφώς καλύτερο (πάντα στην θεωρία) από ένα π.χ. SC f10. Σε σχέση με ένα αποχρωματικό αντίστοιχης τιμής έχει μεγαλύτερη φωτοσυλεκτική ικανότητα και σε σχέση με ένα SC, Newt, Mak κλπ έχει flat πεδίο και μηδενική κόμη.

Το κεντρικό ίσως ερώτημα εδώ είναι αν σε αυτές τις κατηγορίες τιμών επιλέγεις ένα αποχρωματικό max 5'' ή πας στις παραπάνω λύσεις. Το μεν αποχρωματικό έχει μεγαλύτερο πεδίο τα δε καταδιοπτρικά μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτική ικανότητα λόγω διαμέτρου.

Μάλλον θα πρέπει εκτός της θεωρίας, που είναι ενδιαφέρουσα, να περιμένουμε κάποια reviews τα οποία δεν νομίζω να αργήσουν.

Επίσης προτάθηκε ότι μεγάλες εστιακές σε συνδιασμό με DSLR είναι ίσως ακατάλληλες για περιοχές όπως Αθήνα και περιοχές με ακτίνα 100 χλμ από αυτήν. Για κάτι τέτοιο ίσως χρειάζεται dedicated CCD με adaptive optics. Επίσης οι ΟΤΑ με μεγάλες εστιακές αποστάσεις απαιτούν και στηρίξεις με μεγάλη σταθερότητα.

Με απλά λόγια προτάθηκε χρήση εστιακών μέχρι και 900mm με DSLR άρα αποχρωματικό.

Επίσης τέθηκε το εξής:

To RC δέν έχει flat πεδίο,αντιθέτως έχει το πιό καμπύλο πεδίο ανάμεσα στα διαδεδομένα "Cass",δηλαδή τα κλασσικά,τα RC και τα Dall-Kirkham.
Kαι ενώ δεν έχει κόμη έχει σαφώς διογκωμένα είδωλα στήν άκρη του πεδίου.
Ποιοτικότατο πεδίο και είδωλα ακόμη και για full frame imaging σε οικονομικό "Cass" ----->VC200L.
Με focal reduser η χωρίς.
Eπίσης..Pentax..Borg.. Takahashi....

Πάντως μια και το Νευτώνιο έχει πολύ πιο επίπεδο πεδίο από ενα RC
ίδιου εστιακού λόγου..μήπως απλά με την αγορά ενός coma corrector..
.......βολευόσουν?

Δεν θέλω να αλλάξω ΟΤΑ τώρα. Σε καμία περίπτωση. Θέλω πρώτα να δοκιμάσω κάποια πράγματα και μάλιστα είχα στο μυαλό μου και το coma corrector για το Νευτώνειο και reducer για το 80άρι. Απλώς έκανα κάποιες σκέψεις και θεωρητικές προσεγγίσεις σε σχέση με την πληθώρα επιλογών που υπάρχουν αυτήν την στιγμή στην αγορά. Και επειδή έχω πολλές ερωτήσεις και αρκετά θέματα είναι άγνωστα για εμένα, άνοιξα το θέμα μήπως μου λυθούν κάποιες.

Π.χ., δεν ήξερα ότι τα RC δεν έχουν flat πεδίο. Άρα αυτά που γράφονται στις διαφημήσεις τους δεν ισχύουν....

Δεν ξέρω την διαφορά ανάμεσα σε VC200L (VISAC) και σε VMC200. Επίσης εστιακή αν δεν κάνω λάθος έχουν 1800mm. Ό,τι πρέπει για γαλαξίες αλλά με μεγάλη εστιακή.

Σχόλια, προτάσεις παραπάνω από καλοδεχούμενα. Να ανοίξουν τα μάτια μας θέλουμε και να μάθουμε μερικά πράγματα που δεν γνωρίζουμε.

Ευχαριστώ.

Φιλικά,

Βασίλης

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
George Tarsoudis Απών

Alexandroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2009 21:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασίλη για ποιο είδος φωτογράφισης ενδιαφέρεσαι ?

- Πλανητική/Σελήνη
- Βαθύ ουρανό

Ερώτηση

Για εμένα αυτό είναι το κριτήριο καθώς και το ύψος της επένδυσης που έχει κάποιος σκοπό να διαθέσει.

καθώς και σε ποια περιοχή φωτογραφίζεις ?

Μέλος Ομάδας Αστροπαρατήρησης Θράκης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vassilis Bardis Απών

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Φεβ 2009 13:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιώργο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το θέμα συζητήθηκε αναλυτικά στο astrovox. Τελικά επέλεξα και αγόρασα από Αγγλία το SkyWatcher Equinox 120mm. Με το καλό να έχουμε καθαρό ουρανό και θα ανεβάσω φωτό.

Ευχαριστώ και πάλι.

Φιλικά

Βασίλης

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroForum -> Εξοπλισμός, Software, Sites-Links και Βιβλία για Αστροφωτογραφία Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία από αυτό το forum